خانه » ویژگی های سی گانه » سی ویژگی کسانی که کتاب نمی خوانند

سی ویژگی کسانی که کتاب نمی خوانند

سی ویژگی کسانی که کتاب نمی خوانند


۱-خیلی راحت تحت تأثیر تبلیغات و Propaganda  قرار می گیرند؛

۲-حرف های تکراری می زنند؛

۳-دایره ی واژگان آنها بسیار محدود است؛

۴-خود را نمی شناسند؛

۵-با هیجان و احساس زندگی می کنند؛

۶-بخش استدلالی ذهن آنها تقریباً تعطیل است؛

۷-استعداد پوپولیست شدن را پیدا می کنند؛

۸-قوای عقلی آنها پرورش نیافته است؛

۹-بر آنچه می گویند خیلی کنترل ندارند؛

۱۰-گوش کردن به دیگران را نمی آموزند؛

۱۱-مستعد پذیرش شایعات هستند؛

۱۲-اهمیت متفاوت بودن انسانها را کشف نمی کنند؛

۱۳-مغز، حالت سولفاته پیدا می کند؛

۱۴-غلظت یادگیری آنها به شدت کاهش می یابد؛

۱۵-فرصت فکر کردن در زندگی را از دست می دهند؛

۱۶-با واژه «انتقاد» بیگانه اند؛

۱۷-زمینه های تداوم اقتدارگرایی را فراهم می آورند؛

۱۸-حرف های نسنجیده زیاد می زنند؛

۱۹-منافع خود را به خوبی تشخیص نمی دهند؛ 

۲۰-با واژه «مشورت» ناآشنا هستند؛

۲۱-حکومت ها را خوشحال می کنند؛

۲۲-باعث می شوند که نظام حزبی در یک کشور شکل نگیرد؛

۲۳-زود عصبانی می شوند؛

۲۴-از حقوق شهروندی خود و دیگران ناآگاه هستند؛

۲۵-برای رشد فکری و شخصیتی، احساس نیاز نمی کنند؛

۲۶-در همه زمینه ها، اظهار نظر می کنند؛

۲۷-راحت بر دیگران القاب می گذارند؛

۲۸-تفاوت بین توهم و غیرتوهم را نمی دانند؛

۲۹-تعریفشان در خصوص زندگی، از غرایز انسانی فراتر نمی رود؛

۳۰-نمی دانند جهل چیست.

اشتراک گذاری در :

بیش از ۱۹ واکنش

 1. reza گفت:

  ۱- با « تکرار می کنند » یک انسان ، آینده ی خود را به بازی می گیرند .

 2. علیرضا گفت:

  امروز به نمایشگاه کتاب رفته بودم. در میان خریداران کتاب، آنچه نظرم را بسیار جلب کرد، فروش قابل توجه کتابهای داستان و رمان در کنار کتابهای دیگر بود. احساس می کردم که چقدر داستان بافی کردن و خیال پردازی کردن خریدار دارد. کسی که یک کتاب تحقیقاتی تاریخی یا علوم اجتماعی یا فلسفی و یا علمی می خواند با کسی که همه اش در حال خواندن قصه و رمان است، دنیای کتابخوانی اش بسیار متفاوت است. فردی که همه عمرش داستان و رمان و شعر خوانده است با فردی که همیشه کتابهای پیچیده علمی یا جامعه شناسی و فلسفی خوانده است، آیا بایستی همه  را در یک گروه "کتابخوان" قرار دهیم؟ در ظاهر بله، هر دو کتاب خوانده اند، ولی بازده کار و شخصیت پردازی ایجادشده آنقدر متفاوت است که به نوعی عجیب می نماید که بگوییم مبنا و ریشه کار هر دو گروه یک چیز بوده است. منظورم این است که وقتی می گوییم "فردی کتابخوان است"، این حرف مشخص نمی کند که او چگونه فردی است. آیا براستی نگاه و برخورد ما به یک شاعر با دیوان شعرش یا یک رمان نویس با رمانهایش، نسبت به یک فیزیکدان یا یک دانشمند ژنتیک که کلی هم کتاب نوشته اند، یکی است؟ در صورتی که هر دو اهل کتاب خواندن هستند. یعنی اینگونه نیز میتوان گفت، سی ویژگی کسانی که داستان و رمان می خوانند. سی ویژگی کسانی که فیزیک می خوانند. سی ویژگی کسانی که تاریخ می خوانند، فلسفه می خوانند، شعر می خوانند، و ……

 3. علیرضا فرهنگ گفت:

  رنه دکارت می‌گفت: "ذهن نیکو داشتن کافی نیست بلکه اصل آن است که ذهن را درست به‌کار برند و انسان‌ها هرچه بزرگوار باشند همچنان که به فضائل بزرگ راه می‌توانند یافت، به خطاهای فاحش نیز گرفتار می‌توانند شد." وقتی صحبت از کتاب‌خواندن می‌شود، برای من در ابتدا موضوع "چه کتابی را خواندن" مطرح می‌شود. در طول بیش از پنجاه سال زندگی خود، بارها دیده‌ام که افراد کتابخوان، روشنفکر یا تحصیلکرده، چگونه تحلیل‌های بی‌سرانجام و بی‌بنیان ارائه داده‌اند. یک کتابخوان هم می‌تواند به اندازۀ یک کتاب‌نخوان، ایجاد مشکل کند. موضوع بر سر "چه چیزی خواندن" است.

 4. جن گیر گفت:

  والا کسانی هستند که کتاب که می خوانند هیچ، کتاب هم می نویسند ولی چون اسیر "غرایز انسانی" خود هستند و زحمت "مشورت" هم به خود نداده اند دچار "توهم" شده و با "جهل" خود مکافات دردناکی را برای خود به ارمغان آورده اند.

  بنابراین معیارهای فوق بر بنیان درستی استوار نیست.

 5. وحید گفت:

  با سلام و عرض ادب
  در صورتی که خواسته شود مطلبی برای شما ارسال شود چگونه می توان به دست شما رساند؟

 6. علیرضا سمساریلر گفت:

  سلام و تشکر جناب سریع القلم شاید اکثریتی از افراد واقعا" چون نمیدانند فواید کتاب چیست کتاب از زندگیها رخت بربسته و متاسفانه اغلب تیراژ کتابها حدود ۱۰۰۰ و یا کمتر از آنست و در کشوری با ۷۵ ملیون جمعیت واقعا" تیراژ ناراحت و نگران کننده است و همانگونه که شما بر شمردید اول نیاز به اینست که معلوم گردد که کتاب خواندن چه چیزی برای خواننده کتاب دارد و اگر مزایای آن بدرد ایشان نمیخورد نیازی نیست که بخواند ولی حقیقتا" این احساس را دارم که اغلب این آگاهی را واقعا" نداریم که کتاب خواندن چه آگاهی و حس و حال و هوایی بما میدهد و متاسفانه فضای اجتماعی ما نیز فضای ترغیب به کتابخوانی نیست و اغلب مراسم و اجتماعات به بهانه کتاب است ولی تهی از محتوا بهرحال امید است کتاب جایگاه خود را در جامعه پیدا کند.

 7. جابر مهابادی گفت:

  سلام جناب دکتر

  مواردی رو که مطرح می‌کنید لطفن برخی که حادتر و شایع‌تر هست با ذکر مثالهای عینی مبتلا به جامعه در حد دو سه خط توضیح بدید تا علی الخصوص برای مخاطب عام که این مطلب از طریق شبکه‌های اجتماعی به دستش میرسه، ملموس‌تر باشه و موثرتر بیفته.

  طبعن هر کسی به اقتضای شرایط خودش می‌تونه مصادیقی رو از محدوده فردی و محیط جمعی اطرافش بر این ویژگی‌ها حمل کنه اما در صورت ارائه شاهد مثالهای فراگیر بومی هم عمق فاجعه همین معضل کتاب نخواندن روشنتر میشه هم بابت هر موردمورد  مشترکی تعریف میشه و به همسویی بیشتر برای درک و حل معضل کمک می‌کنه.

  درود بر شما

 8. مسعود گفت:

  ویژگی سی و یکم کسانی که کتاب نمی خوانند: این متن را به عنوان وحی منزل بی چون و چرا می پذیرند.

   

   

 9. اقبال گفت:

  حداقل و بشدت با عنوان مطلب  مخالفم و معتقدم (البته با استدلال و تجربه) مطلب را با این عنوان نمی توان عمومیت داد.

  پیشنهاد می کنم هر چه سریعتر (قبل از اینکه به دست عده بیشتری برسد) عنوانی شبیه این انتخاب فرمایید:

  « 30 خطری که افراد کتاب نخوان را تهدید می کند » و امثالهم

  با احترام و عرض ادب

  اقبال

 10. ...................... گفت:

  سپاسگزارم از مطلب جالبتان. ای کاش بیشتر به خواندن کتاب اهمیت می دادیم، خیلی از مشکلات ما به دلیل مطالعه نکردن هست.

  البته در مورد نکاتی که فرمودین به نظرم بیشتر ویژگی های مذکور در مورد بسیاری از افراد کتاب خوان هم صدق می کنه، در واقع شاید بتونیم بگیم فردی که با "نگاهی انتقادی" مطالعه نمی کند، حکومت را خوشحال می کند، منافع خود را به خوبی تشخیص نمی دهد، مستعد پذیرش شایعات است، و خیلی راحت تحت تأثیر تبلیغات و Propaganda  قرار می گیرد. خیلی از موارد دیگر نیز در مورد وی صدق می کند.

  فردی که نگاه انتقادی ندارد کتابی را می خواند که حکومت برای وی چاپ کرده است، اجازه می دهد تا سیاست های بازار به او بگویند چه کتابی را دوست داشته باشد، سلیقه این فرد توسط اکثریت مشخص می شود. در بدترین حالت نیز به واسطه کتاب هایی که مطالعه کرده یک کلاه همه چیز دانی بر سرش می گذارد. شاید خیلی هم خوب سخن بگوید، چون مهارت سخن گفتن performance  ای است که فرد به واسطه تمرین و ممارست توانسته آن را بدست آورد و قادر است از آن طریق competence  خود را نشان دهد. چنین فردی در گوش کردن به افرادی که نظر موافق دارند بسیار ماهر است. دایره واژگانش نیز به همراه دانش discourse وی تقویت شده و از این حیث مشکلی ندارد.  

  داشتن نگاه انتقادی در تماشای فیلم، گوش کردن به موسیقی، خواندن کتاب، مقاله و انتخاب منابع آموزشی از خود کتاب و خواندن آن مهم تر است.

  البته برای جامعه ای که کتاب نمی خواد خواندن این ۳۰ مورد هم دشواراست، چه برسد به این که بخواهد وارد این جزئیات و نکات شود و انها را مطالعه کند. سپاس فراوان از مطالب آموزنده و خوبتان.

 11. اصغر گفت:

  سعی میکنم در امر کتاب خواندن بیشتر کوشا باشم.

 12. افشین گفت:

  سلام و احترام اینجانب تقریبا از اواخر دهه ۷۰ با اندیشه ها و آثار قلمی دکتر مانوسم و تقریبا تمام آثار ایشان را مطالعه کردم .درحال حاضر نیز دانشجوی ارشد علوم سیاسی ( علوم تحقیقات ) هستم .

  درخواست دارم راهنمایی یا کمکی بفرمایید تا امکان حضور در کلاس درس استاد ( در شهید بهشتی) را داشته باشم

  سپاس و تشکر

 13. مجتبی سلیمانیها گفت:

  با پوزش این تقید جناب‌عالی به عدد ۳۰، به نظر می‌رسد به کیفیت مطلب لطمه وارد می‌کند. مگر آن‌که منطقی پشت آن نهفته باشد که تا معلوم نگردد این چنین لطمه‌ای را رفع نخواهد نمود.

 14. مجتبی سلیمانیها گفت:

  اکر جایز باشد میان ویژگی‌ها و عوارض تمایز گذارده شود، آیا عنوان "عوارض گریبانگیر آنان که با کتاب انس ندارند" مناسب‌تر و زیبنده‌تر نیست؟

 15. من(tm) گفت:

  سلام، با سپاس از استاد عزیز ، امیدوارم همواره با  این خصلت ها فاصله داشته باشم البته با کمک مطالعات بهتر ، بیشتر و دقیق تر .

 16. سلام آقای دکتر. سی ویژگی افرادی که کتاب نمی خوانند را خواندم. اجازه بدهید با شما خیلی موافق نباشم. انسان های زیادی دیدم که کتاب می‌خوانند تا تغییر نکند و یا در جهت عقاید خود حرفی برای گفتن داشته باشند. همه مثل شما در زمینه های مختلف مطالعه نمی کنند. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 + 1 =


کپی بردای از مطالب سایت با درج نام و لینک منبع بلامانع است-تمامی حقوق محفوظ است