خانه » دسته‌بندی نشده » مقاله:مفهوم قدرت و عملکرد سیاست خارجی: مقایسه چین و ایران

مقاله:مفهوم قدرت و عملکرد سیاست خارجی: مقایسه چین و ایران

مفهوم قدرت و عملکرد سیاست خارجی: مقایسه چین و ایران

دکتر محمود سریع القلم

چکیده: در نظام بین الملل فعلی، سیاست خارجی تابعی از نظام داخلی کشورها شده است و نمی تواند به عنوان یک متغیر مستقل تلقی شود. به نظر می رسد طی سه دهه گذشته، سیاست خارجی نه تنها در میان کشورهای صنعتی بلکه در میان کشورهای در حال توسعۀ نوظهور به عنوان اهرمی برای افزایش ثروت ملی تبدیل شده است. قدرت کشورها دیگر نه در وسعت سرزمین بلکه در افزایش قدرت ملی از طریق ارتقاء تولید ناخالص داخلی و قدرت صادرات محاسبه می شود. در این میان، چین یکی از کشورهای برتر جهان است که با افزایش قدرت اقتصادی خود توانسته است منزلت خاصی در سطح بین المللی کسب کند و در آینده ای نزدیک، به یک قطب از نظام دو قطبی جهان تبدیل شود. سیاست خارجی چین در اختیار سیاست و انتقاد داخلی آن است. در مقام مقایسه، ایران در سیاست خارجی خود موفق شده تا از تمامیت ارضی کشور حراست نموده و همچنین از نظام سیاسی کشور نیز صیانت به عمل آورد. اما سیاست خارجی ایران وارد مراحل بعدی یعنی تولید ثروت و قدرت نشده است و بدین صورت سیاست خارجی صرفاً در حوزه های امنیتی عمل کرده و به حوزه های اقتصادی، تجاری، صادرات گسترده، ورود در بازارهای فن آوری و بازارهای سرمایه وارد نشده است.

برای دانلود فایل کامل مقاله در قالب pdf اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری در :

بیش از ۴ واکنش

 1. خسرو گفت:

  با سلام و احترام

   

  و سپاس از استاد کرانمایه جناب پروفسور سریع القلم که توفیق شاگردی در محضرشان را در دانشگاه داشته ام.

   

  از آن جا که دیدگاه های ایشان راهگشاست تقاضا دارم مطالب را به صورت word ارایه دهید تا امکان استفاده بیش تری داشته باشد.

   

  با تجدید سپاس

 2. ابراهیم بهمنیاری کارشناس ارش تاریخ جهان از دانشگاه شهید بهشتی . گفت:

  با نگاه به تاریخ ایران در ادوار  باستانن به خوبی مشهود است ماه دارای اقتصادی بین المللی بود  به نظر با تولید نفت و وایستگی ایران به اقتصادی نفتی باعث شد  در زمین اقتصادی و تولید های بین المللی رشدی نداشته باشد. عوامل دوم عدم رقابت و بسته بودن دروازهای ایران می باشد . کشور ما بیشتر مصرف کننند است تا تولید کنند. این مهم نیازمند مدیریت مدیران توان  می باشد .  اندیشه اندیشمندان علوم سیاسی و اقتصاد بخصوص اساتید دانشگاها مادر در این مهم راهنما هستند.

  ابراهیم بهمنیاری کارشناس ارشد تاریخ عمومی حهان گرایش اروپا از دانشگاه شهید بهشتی تهران

 3. علیرضا سمساریلر گفت:

  متاسفانه جو اجتماعی حاکم جو شعار و شعارزدگی است و در چنین فضایی براحتی میتوان عقلانیت را منکوب کرد و جامعه ما نیز بعلت تربیت شعاری آمادگی پذیرش آنرا دارد / دیشب مسابقه والیبال ایران و لهستان بود واقعا” بچه های ما عالی بازی کردن مربی عالی عمل کرد و با اختلافی فوق العاده کم بازی را واگزار کردیم
  ولی این برای ما درسی است که با تغییر نگرشی که در این چند ساله در والیبال دادیم و با انتخاب درست مربی و تمرین های منظم خود را به سطح جهانی رساندیم به شکلی که در استادیومی با ۱۴۰۰۰ تشویق کننده لهستانی بچه ها با اعتماد به نفس بازی میکردند و چون خود را ثابت کردیم ما را جدی میگیرند و دقیقا” اگر در امور دیگرمان نیز چنین عمل کنیم همانگونه که شما در سراسر این بحث تشریح فرمودید حتما” جایگاه خواهیم داشت ولی افسوس جای این مباحث در جامعه و تلویزیون ما خالیست راستی چرا اینهمه برنامه را اجازه پخش میدهند ولی یک کانال برای اینکار اختصاص داده نمیشود که بحثهای علمی و عقلانی مطرح و مورد نقد قرار گیرد آیا واقعا” از سر سهو است یا عده ای آگاهانه یا ناآگاهانه چنین عمل میکنند/ ما نیازمند تفکر و تعقل در فضایی به دور از عصبیت و فحاشی و جو زدگی هستیم / ما هنوز ملت و شهروند نیستیم و منافع ملی هنوز معنا نشده و برای همین نه در خانه احترام داریم و نه بیرون از خانه/ ما اعتماد به نفس نداریم چون از کودکی اعتماد به نفس ما سرکوب شده و نفی شده ما حتی در مملکت خودمان هم با اعتماد به نفس در خیابان راه نمیرویم ما بهترین فرزندان خودمان را هم در این منزل نمیتوانیم حفظ کنیم و با دست خود به اردوگاههای ترکیه و المان و استرالیا میرانیم ما نه تنها قدرت جذب سرمایه های خارجی را نداریم بلکه با کج اندیشی و بد اندیشی سرمایه های خود را نیز راهی دیار ایشان مینماییم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 + 13 =


کپی بردای از مطالب سایت با درج نام و لینک منبع بلامانع است-تمامی حقوق محفوظ است