خانه » اسلایدر » سریع القلم:راه پیشرفت کشور،تفکیک قدرت سیاسی از قدرت اقتصادی است

سریع القلم:راه پیشرفت کشور،تفکیک قدرت سیاسی از قدرت اقتصادی است

راه پیشرفت کشور، تفکیک قدرت سیاسی از قدرت اقتصادی است

دکتر  محمود سریع القلم در نشست”پی آمدهای اجتماعی خصوصی سازی اقتصادی” راه پیشرفت کشور  را تفکیک قدرت سیاسی از قدرت اقتصادی با  بین المللی شدن جامعه دانست.

نشست”پی آمدهای خصوصی سازی اقتصادی” عصر روز دوشنبه ۲۲مهر ماه با حضور دکتر محمود سریع القلم، مشاور ارشد دکتر روحانی و استاد دانشگاه شهید بهشتی و جمعی از  اعضاء جامعه مهندسان مشاور ایران در سالن همایش های این مجموعه برگزار شد.
وی برداشتن معاش از دوش دولت را یکی از دستاوردهای مهم خصوصی سازی اقتصاد کشور دانست و گفت: دولت ها به تدریج علاقمند می شود و یا شاید مجبور می شوند که معاش مردم را از دست دولت برداشته و تعهدات خود را کم کنند.

وی افزود: نزاع فعلی سیاسی و سیاست گذاری امریکا مبانی فلسفی همین موضوع می باشد. بخشی از هیئت حاکمه امریکا معتقد است که هر فردی مسئول زندگی خود است و برخی دیگر معتقداند که دولت بعنوان میانجی بایستی وارد شود.
اما در کشورهای تازه صنعتی شده مانند امریکای لاتین، این روند بشدت جدی است و رسانه ها و دانشگاه ها تاکید می کنند که بایستی جامعه بزرگتر از حکومت باشد و دولت صرفا امنیت و نظارت را برعهده بگیرد.
و این روند جهانی دقیقا مقابل این تفکر و سیاست گذاری است که در کشور ما وجود دارد که دولت یک مجموعه بسیار بزرگی است که هر روز به بزرگی و مسئولیت خود می افزاید.

سریع القلم با اشاره به اینکه امکان وقوع جنگ در بسیاری از نقاط جهان به شدت در حال کاهش است، افزود: در جهان با تعامل اقتصادی، سیاستمداران و عامه مردم بسیاری از کشورها را متوجه همکاری، هماهنگی و تعامل اقتصادی، تجاری و مالی کرده است و این نشان دهنده این است که ما در دو دهه آینده شاهد جهانی خواهیم بود که بیش از امروز پیوند خواهد خورد و همگرایی افزایش خواهد یافت.
در سال دوم انقلاب در ایران، روند بسیار قوی در جهان برای گسترش روابط و همگرایی شروع شد. اما در ایران روند بیشتر درون گرایی و فاصله گرفتن از جهان و مبارزه با فکر جهانی شدن بود.

به هر حال این روند خطی تاریخی ما بود که کشور به اینجا رسیده و بایستی با همت و تلاش بیشتر اهمیت بین المللی و جهانی شدن را نه تنها در جامعه؛ بلکه در مجموعه حاکمیت متوجه کنیم.
وی با بیا اینکه بلوک بندی های جهانی در یکی دو دهه آینده بلوک بندی های اقتصادی خواهد بود، افزود: ما از بلوک بندی های سیاسی، امنیتی و ژئوپولیتیکی در حال فاصله گرفتن هستیم و اگر امروز کشور ما اهمیت این موضوع را متوجه شود، به مبنا بودن گسترش روابط با عربستان، ترکیه و مجموعه کشورهای عربی خلیج فارس بیشتر توجه خواهد کرد که ما عوض اینکه به فکر امنیت دسته جمعی باشیم، به فکر همکاری گسترده اقتصادی در این منطقه باشیم.
وی افزود: در امریکای لاتین، آسیا و حتی کشورهای آفریقایی پارادایم مسلط فکری، بلوک بندی ها و همکاری های گسترده اقتصادی است.
این روندی است که در غرب شروع شدکه وقتی دو کشور و دوملت با هم همکاری تجاری، اقتصادی و مالی می کنند به هم قفل شده، بنابراین امنیت و سیاست در بین آنها به سمت تعاملات مسالمت آمیز حرکت می کند.
منبع:عصرایران

تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۲ – ۱۱:۳۴
اشتراک گذاری در :

بیش از یک واکنش

  1. رضا گفت:

    همینطوره راه توسعه ‏ اقتصادی کشور همینه اما باید واقع بین باشیم به نظر من تنها راه همسوسازی منافع مافیا با منافع ملیه.‏ لزوما تامین منافع ملی مغایر با منافع مافیا نیست کافی است شکل فعالیت اقتصادی مافیا را از واردات و کسب و کارهای بدون بازده تغییر داده و به فعالیت های تولیدی سوق دهیم.‏ بطور مثال میتوان حال حاظر کشور به کره شمالی شبیه است به جین تغییر داده که اینطور نه تنها ثروت مافیا افزایش یافته بلکه مردم هم منتفع میشوند.‏ میتوان برای راضی نکه داشتنشان مالکیت بنکاه به ان ها بطور حصولتی داد اما مدیریت بر عهده بحش حصوصی باشد.‏ مانند انجه که در دوره وزارت علینقی عالیحانی اتفاق افتاد.‏

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
3 − 1 =


کپی بردای از مطالب سایت با درج نام و لینک منبع بلامانع است-تمامی حقوق محفوظ است